Głóg szypułkowy 
Crataegus pedicellata Sarg.


Data modyfikacji: 10 stycznia 2017

Występowanie. Głóg szypułkowy pochodzi z północnej części USA - od Connecticut do Ontario, Illinois i Pensylwanii.

Synonimy. Crataegus aulica Sarg., Crataegus coccinea L., Crataegus ellwangeriana Sarg., Crataegus habereri Sarg., Crataegus letchworthiana Sarg., Crataegus pedicellata var. assurgens (Sarg.) Palmer, Crataegus pedicellata var. caesa (Ashe) Kruschke, Crataegus pedicellata var. ellwangeriana (Sarg.) Egglest., Crataegus pedicellata var. robesoniana (Sarg.) Palmer, Crataegus pedicellata var. sertata (Sarg.) Kruschke

Opis. Rośnie w formie krzewu o wysokości i szerokości do 7 m. Liście sezonowe. Kwitnie w kwietniu i maju. Kwiaty obupłciowe, zapylane przez owady. Nasiona dojrzewają w październiku. Owoce jadalne. Mogą być spożywane na surowo lub używane do przetworów.

Uprawa. Gatunek odporny na mróz. Może rosnąć do 5 strefy USDA. Może rosnąć na dowolnej glebie, nawet na ciężkiej, gliniastej. Odczyn gleby również dowolny, rośnie również na bardzo alkalicznych. Wymaga gleby wilgotnej lub mokrej, ale toleruje też suszę. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Odporny na silne wiatry, ale nie lubi morskiego wybrzeża. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza.

Rozmnażanie. Nasiona powinny być wysiane do zimnego inspektu jesienią bezpośrednio po zbiorze. Część nasion wzejdzie na wiosnę, a część dopiero w następnym roku. Przechowywane nasiona wschodzą bardzo wolno i nieregularnie. Powinny być poddane ciepłej stratyfikacji w temperaturze 15°C przez 3 miesiące, a następnie zimnej w temperaturze 4°C przez kolejne 3 miesiące. Wschody mogą pojawić się dopiero po 18 miesiącach. Skaryfikacja nasion może skrócić ten okres. Na poprawienie czasu wschodów może wpłynąć również kilkudniowa fermantacja nasion w pulpie z owoców. Inną możliwością jest zebranie nie w pełni dojrzałych owoców, wtedy gdy zalążek jest rozwinięty, ale okrywa nasienna jeszcze nie stwardniała. Nasiona powinny być bezzwłocznie wysiane do zimnego inspektu. Gdy nasiona były zebrane we właściwym czasie, wtedy wschodzą na wiosnę. Gdy siewki są już wystarczająco duże, wtedy powinny być posadzone do doniczek i rosnąć w nich przez pierwszy rok. Do gruntu mogą być wysadzone wtedy, gdy minie ryzyko późnych, wiosennych przymrozków. W przypadku uprawy dużej ilości roślin, nasiona mogą być wysiewane do gruntu na zagony, ale powinny być chronione przed myszami i innymi stworzeniami zjadającymi nasiona. Na stałe miejsca przesadzać nie starsze niż dwuletnie, aby nie uszkadzać zbyt mocno korzeni.

Dębiany. Sadzonka pochodzi  z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej. Przysłana została 9 grudnia 2008. Nasiona pochodzą z arboretum w Bolestraszycach. Wysiane zostały do doniczki 6 stycznia 2016 i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Na początku maja doniczka została wystawiona na zawnątrz i wkrótce pojawiła się pierwsza siewka.