Głóg ostrogowy
Crataegus crus-galli L.


Data modyfikacji: 23 września 2016

Występowanie. Głóg ostrogowy pochodzi z Ameryki Północnej.

Opis. Rośnie w formie drzewa lub krzewu i dorasta do 10 m wysokości. Na pędach znajdują się ostre ciernie. Są one rozmieszczone dość rzadko, ale bardzo duże (5-10 cm) i mocne. Liście są ciemnozielone, odwrotnie jajowate, grubo piłkowane, skórzaste, długości 2-8 cm. Jesienią liście przebarwiają się na kolor pomarańczowy lub żółty. Kwiaty są duże, białe, zebrane w płaskie baldachogrona, kwitnie od maja do czerwca. Owoce mają barwę czerwoną, są matowe, pozostają na gałązkach po opadnięciu liści. Roślina ozdobna, owoce jadalne. Stosowany jest na wysokie żywopłoty, praktycznie nie do pokonania przez ludzi i zwierzęta. Owoce można wykorzystać do wyrobu wina, nalewek i konfitur. Nasiona są podłużne, jajowate kanciaste, brązowe, długości około 0,5 cm.

Dębiany. Posadziłem go w 2003 roku. Przez długi czas rósł słabo. Męczony był przez różne szkodniki, ale zaczął już odżywać. Czekało go jednak jeszcze przesadzenie. Zbyt ciasno posadziłem kilka drzewek. Głóg przesadziłem nad staw jesienią 2007 roku Do sierpnia 2007 sądziłem, że jest to głóg dwuszyjkowy. Kupowałem go po prostu jako głóg, bez dokładniejszych informacji. Spośród dwóch pospolitych w Polsce - jednoszyjkowego i dwuszyjkowego bardziej pasował mi na ten dwuszyjkowy. No i tak trwałem w nieświadomości 4 lata. Dopiero informacja od osoby o podobnych zainteresowaniach, która odwiedziła moje strony internetowe, otworzyła mi oczy, że nie jest to głóg dwuszyjkowy. Osoba ta sugerowała mi, że może to być głóg ostrogowy. Przejrzałem książki, które miałem pod ręką. Głogu ostrogowego w nich nie znalazłem, ale znalazem za to głóg szkarłatny i różne cechy wskazywały, że może to być właśnie to. Ponowne wątpliwości zaczęły nękać mnie we wrześniu 2008, gdy zobaczyem w Kortowie inne głogi. Wiele wskazuje na to, że jest to jednak głóg ostrogowy. Jest jeszcze możliwość, że mam do czynienia z C. persimilis.





 
Porcja nasion, 10 szt., została zamówiona 3 marca 2008 przez aukcje internetowe Allegro od sprzedawcy o nazwie maciekp_2004. Dwanaście nasion zostało przysłanych 17 marca 2008.







Druga porcja nasion pochodzi z Arboretum SGGW w Rogowie. Zamówione zostały 30 grudnia 2014, a przysłane 22 stycznia 2015, porcja 6,9 g, 68 nasion. Nasiona zostały wysiane do doniczki 7 lutego 2015 po uprzednim moczeniu przez dobę i wstawione do stratyfikacji do zimnej piwnicy. Wiosną doniczka została wyniesiona na zewnąrz i na początku lata pojawiły się siewki.