Eleuterokok kolczasty, żeń-szeń syberyjski, kolcosił szczeciniasty
Eleutherococcus senticosus, Acanthopanax senticosus


Data modyfikacji: 9 maja 017

Występowanie. Kolcosił szczeciniasty w naturze rośnie w Chinach na terenie Mandżurii i w Korei.

Opis. Krzew o sezonowych liściach. Na naturalnych stanowiskach osiąga ta wysokość do 4,5 m. W Polsce rośnie nieco niższy i osiąga 2-3 m wysokości i 2-3 m szerokości. Pędy rośliny pokryte są gęstymi, żółtymi szczecinkami.

Zastosowanie. Jest to roślina lecznicza, o właściwościach podobnych do żeń-szenia. Stosowana jest w ziołolecznictwie w postaci naparów, herbatek z liści. W Korei wykorzystuje się ją w leczeniu lumbago, nerwobóli, zapalenia stawów i obrzęków. Młode liście mogą być spożywane surowe lub gotowane. Wykorzystywane są jako warzywo. Stare i suszone liście są stosowane jako substytut herbaty.

Uprawa. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Lubi glebę wilgotną, zasadową. Może rosnąć na bardzo słabych glebach. Bardzo dobrze znosi zanieczyszczenia przemysłowe w powietrzu. Krzew jest w pełni mrozoodporny.

Dębiany. Krzew został kupiony 11 października 2014 w Arboretum SGGW w Rogowie. Roślina miała wysokość 10 cm. Nasiona zostały zamówione 31 stycznia 2007 roku poprzez aukcje Allegro od użytkownika o nazwie blue-eyess, zajmującego się sprzedażą nasion sprowadzanych z plantacji nasiennych. Nasiona (6 szt.) przysłane zostały 4 lutego 2008. Kolejna porcja nasion została zamówiona 27 listopada 2008 (spajder_3Xc), a przysłana 5 grudnia. Nic nie udało mi się z nich wyhodować. Nasiona zostały przysłane z Florpaku 4 kwietnia 2011, a wysiane do doniczki 10 kwietnia 2011. Siewki pojawiły się dopiero pod koniec marca 2012. Doniczka była trzymana najpierw w chłodnej piwnicy, potem całe lato w cieniu leszczyny, a na jesień wróciła znów do piwnicy.


  Rozmnażanie. Nasiona moczyć 24 godziny w wodzie, a następnie wysiewać do inspektów. Młode siewki chronić przed mrozem.