Edgeworthia papierodajna
Edgeworthia chrysantha
Ang. Oriental Paperbush, Mitsumata


Data modyfikacji: 19 listopada 2015


 
Występowanie. Naturalne stanowiska znajdują się w Japonii, Nepalu i południowo-zachodniej części Chin. Nazwa rodziny została nadana na cześć irlandzkiego botanika- amatora Michaela Pakenhama Edgewortha (1812-1881). Roślinę można zobaczyć w ogrodzie botanicznym w Oxfordzie.

Opis. Gatunek rośnie w postaci krzewu o wysokości do 2-2,5 m. Należy do rodziny wawrzynkowatych. Liście ciemnozielone, skórzaste, podługowatoeliptyczne lub lancetowate długości 8-13 cm, skrętoległe. Zebrane są w szczytowych częściach gałązek. Kwiaty żółte, zebrane w główki, pachnące. Kwitnie od lutego do kwietnia. Z łyka wytwarzany jest papier o nazwie papier mitsumata.

Uprawa. Krzew jest wrażliwy na mróz. Można przycinać go wiosną.

Dębiany. Porcja nasion 10 g została zamówiona 23 listopada 2008 w firmie Florpak. Nasiona zostały przysłane 25 marca 2009. Pochodzą z Chin.

Rozmnażanie. Nasiona powinny być wysiane do zimnego inspektu bezpośrednio po zbiorze. Nasiona wschodzą na wiosnę, ale część może wzejść po kolejnych 12 miesiącach. Wysuszone, przechowywane nasiona wymagają ciepłej stratyfikacji 8-12 tygodni w temperaturze 20°C, a następnie chłodnej 12-14 tygodni w temperaturze 3°C. Kiełkowanie może trwać 12 miesięcy w temperaturze 15°C. Siewki należy przepikować do doniczek i hodować w szklarni przez rok przed wysadzeniem na stałe miejsce. Wysadzać należy późną wiosną lub wczesnym latem, gdy minie ryzyko późnych przymrozków. Krzew można rozmnażać też poprzez sadzonki półzdrewniałe pobierane w lipcu-sierpniu.