Dziurawiec kielichowaty
Hypericum calycinum L.
Ang: Rose of Sharon


Data modyfikacji: 30 października 2011


 
Roślina wygrzebana 29 września 2009 na aukcjach internetowych Allegro sprzedawcy marcin_arr. Przysłana została 6 października 2009. Do gruntu została posadzona 10 kwietnia 2010. Rośnie na krawędzi zbocza pod bukiem pospolitym 'Atropunicea'.

Krzew pochodzi z klimatu śródziemnomorskiego, gdzie jest szeroko rozpowszechniony w południowo-wschodniej Europie i południowo-zachodniej Azji. Rośnie na bułgarskim i tureckim wybrzeżu Morza Czarnego. Jest to roślina półzimozielona. Osiąga wyskość 30-45 cm. Rozrasta się szeroko pokrywając gęsto ziemię i nie dopuszcza do rozwoju chwastów. Kwitnie od lipca do września, czasem do października, kwiaty żółte, obupłciowe, zapylane przez insekty, roślina samopylna. Liście ciemnozielone, matowe, o lancetowatym kształcie.

Stanowisko powinno być słoneczne, lecz kwitnie także w cieniu. Nie ma szczególnych wymagań do rodzaju gleby. Całkowicie odporny na polskie zimy (sterefy 5a-7b USDA). W marcu warto roślinę przyciąć prawie do ziemi. Dzięki temu zagęszcza się i lepiej kwitnie.