Dwukolczak śródziemnomorski
Paliurus spina-christi Mill., P. aculeatus Lam., P. australis Gaertn., P. virgatus D.Don., Rhamnus paliurus L.


Data modyfikacji: 19 kwietnia 2018


 
Występowanie. Gatuneki pochodzi z południa Europy, północnej Afryki, zachodniej Azji - Iran, Afganistan, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, okolice Morza Kaspijskiego.

Opis. Ciernisty krzew, dorasta do 3-4 metrów wysokości. Liście sezonowe, owalne, błyszczące, długości 2-5 cm. Kwitnie na przełmie lipca i sierpnia, kwiaty biało-żółte, obupłciowe. Owoce do 3 cm średnicy, przyjemny, kwaskowaty smak, jadalne na surowo, mogą być suszone. Gałazki pokryte są różnej wielkości cierniami, które rosną naprzeciwległe w parach, jeden prosty, drugi lekko zakrzywiony. Z gałązek tej rośliny mogła być zrobiona korona cierniowa Chrystusa.

Uprawa. Preferuje gleby piaszczyste o odczynie zasadowym. Stanowisko powinno być półcieniste. Młode rośliny powinny być okrywane na zimę.

Dębiany. Sadzonka pochodzi z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Zawadzie Nowej koło Policznej, przysłana zostały 6 marca 2009 r. Została posadzona w sadzie, pod brzozami, w piaszczystej glebie. Rośnie słabiutko, ale jak dotąd nie wymarzła. Roślinę tę spotkałem 25 sierpnia 2017 w ogrodzie botanicznym w Tbilisi w Gruzji. Rosła ona w części ogrodu określonej jako arboretum i wygląda na gatunek miejscowy, dobrze czujący się w ciepłym klimacie, na suchym stanowisku.









Siedem kolejnych zdjęć zostało zrobionych 25 sierpnia 2017 w ogrodzie botanicznym w Tbilisi w Gruzji. Przy okazji podziękowania dla pana Pawła, że pomógł mi zidentyfikować ten gatunek.

















Wysuszony owoc jest twardy, zawiera wewnątrz trzy nasiona.