Dereń Waltera
Cornus walteri Wangerin, Swida walteri (Wangerin) Sojak, Cornus coreana Wangerin


Data modyfikacji: 18 lutego 2015

Występowanie. Dereń Waltera w naturze rośnie we wschodniej Azji - środkowej i zachodniej części Chin, prowincje Habei, Liaoning, Shanxi oraz w Korei. Spotkać można go tam w mieszanych lasach na wysokości od 300 do 2500 m.n.p.m., sporadycznie spotykany nawet do 3000 m.n.p.m.

Opis. Jest to niewielkie drzewo o sezonowych liściach, osiągające do 12 m wysokości i 9 m szerokości. Liście barwy zielonej, naprzeciwległe, owalne, długości 10-20 cm i szerokości 5-10 cm, brzeg liścia pofałdowany. Jesienią przebarwiają się na ładny, czerwony kolor. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty białe, obupłciowe, zapylane przez owady. Owoce czarne, atrakcyjne dla ptaków, wiewiórek i innych dzikich zwierząt. Dojrzałe nasiona na drzewie są od sierpnia do października. Drewno twarde, używane do wyrobu drobnych przedmiotów gospodarstwa domowego. Gatunek w Polsce spotykany tylko w ogrodach botanicznych i kolekcjach dendrologicznych.

Uprawa. Odporność na mróz strefy 5-8 USDA, czyli może rosnąć na terenie całego kraju. Roślina tolerancyjna na rodzaj i kwasowość gleby, ale tak jak inne derenie lubi gleby wilgotne, odporna na suszę. Dobrze sobie radzi w środowisku miejskim. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Gatunek odporny na opieńkę miodową. Ciąć należy z umiarem, tylko do uformowania pożądanego pokroju drzewa.

Rozmnażanie. Nasiona najlepiej wysiewać do inspektu bezpośrednio po zbiorze. Przed siewem powinny być oczyszczone z miąższu, który zawiera inhibitory zapobiegające kiełkowaniu. Wysuszone, przechowywane nasiona powinny być przed wysiewem poddane zimnej stratyfikacji przez okres 3-4 miesięcy, a następnie wysiane możliwie wczesną wiosną. Kiełkowanie może ułatwić skaryfikacja nasion lub kilka dni ciepłej stratyfikacji przed poddaniem ich zimnej stratyfikacji. Nasiona kiełkują bardzo wolno, nawet 18 miesięcy lub dłużej, szczególnie wysuszone i przechowywane. Odpowiednio duże siewki powinny być przepikowane do oddzielnych doniczek i przez pierwszą zimę chronione przed silnym mrozem. Do gruntu powinny być wysadzone póżną wiosną, gdy minie już ryzyko przymrozków, lub latem. Derenia Waltera można również rozmnażać poprzez półzdrewniałe sadzonki, pobierane z rośliny w lipcu i sierpniu. Można też jesienią pobierać tegoroczne, zdrewniałe sadzonki, najlepiej z piętką i umieścić je w zimnym inspekcie. Przyjmuje się wtedy duży procent sadzonek. Ukorzenione są po 9 miesiącach.


 
Dębiany. Porcję nasion 10 g zamówiłem w firmie Florpak 6 lutego 2008, przesyłkę dostałem 25 marca. Nasiona pochodzą z Chin. 1000 nasion waży 90 g. Druga porcja zamówiona 11 stycznia 2011, a przysłana 9 lutego 2011. Następna porcja została przysłana 10 marca 2014. Po otrzymaniu przesyłki nasiona zostały wysiane do doniczki. Lato spędziły w cieniu czarnego bzu, a zimę w chłodnej piwnicy. Pierwszą kiełkującą roślinę zauważyłem 20 marca 2010. Kolejna porcja 10 g została przysłana z Florpaku 13 lutego 2015, a jeszcze jedna 10 lutego 2016 (165 nasion).





Literatura źródłowa:
  1. http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/html/taxon.pl?11578