Dereń skrętolistny
Cornus aternifolia L., Swida alternifolia (L.f.) Small.


Data modyfikacji: 16 czerwca 2015

 
Występowanie. Dereń skrętolistny pochodzi z Ameryki Północnej.

Opis. Rośnie w formie krzewu. Osiąga wysokość i szerokość do 6 m, rośnie szybko. Liście sezonowe. Kwitnie w czerwcu, kwiaty obupłciowe, zapylane przez owady. Nasiona osiągają dojrzałość do zbioru w październiku. Rośnie szybko, lecz w naturze jest rośliną krótko żyjącą. Jest gatunkiem spokrewnionym z azjatyckim dereniem pagodowym. Obydwa gatunki mają nietypowe dla dereni, ułożone skrętolegle liście. Inne gatunki mają liście naprzeciwległe. Z korzeni uzyskiwany był barwnik do barwienia octu na kolor brązowy. Drewno jest ciężkie, twarde i zwięzłe, jednak bez znaczenia gospodarczego. Mogą być wyrabiane z niego drobne przedmioty.

Uprawa. Roślina jest łatwa w uprawie. Toleruje różne rodzaje gleby, o odczynie od kwaśnego do zasadowego. Dobrze rośnie w glebie ciężkiej i wilgotnej. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Roślina jest odporna na mróz do około -25ºC, może rosnąć do 3 strefy USDA. Odporna na opieńkę miodową.

Rozmnażanie. Nasiona najlepiej wysiać do inspektu od razu po zbiorze. Powinny być oddzielone od miąższu, ponieważ zawarte są w nim inhibitory hamujące kiełkowanie. Przechowywane nasiona wymagają stratyfikacji przez 3-4 miesiące i powinny być wysiane możliwie wcześnie na wiosnę. Skaryfikacja jak i okres ciepłej stratyfikacji przed zimną ułatwiają kiełkowanie nasion. Wschody nasion mogą pojawić się bardzo późno, nawet 18 miesięcy i więcej po wysianiu. Gdy siewki są wystarczająco duże, należy przesadzić je do doniczek. Pierwszą zimę powinny spędzać osłonięte od silnych mrozów, np. w szklarni. Wysadzić można je na stałe miejsce wtedy, gdy minie już ryzyko późnych, wiosennych przymrozków. Roślinę można też rozmnażać poprzez półzdrewniałe sadzonki pobierane z rośliny w lipcu i sierpniu. Dobre efekty daje ukorzenianie sadzonek z tegorocznych, zdrewniałych pędów pobieranych jesienią, które umieszcza się w zimnym inspekcie.

Dębiany. Porcję nasion 10 g zamówiłem w firmie Florpak 6 lutego 2008. Przesyłka z nasionami dotarła 25 marca. Nasiona pochodzą z USA. 1000 nasion waży 60 g. Żywotność 98%. Wyrośniętą sadzonkę kupiłem 25 czerwca 2008 w Leśnej Szkółce w Kopnej Górze koło Białegostoku. Została posadzona między mniejszym stawem a nowszą częścią dworu.





Nasiona wysiałem 10 listopada 2008 do doniczki z mieszaniną odkwaszonego torfu z piaskiem. Dwie zimy doniczka spędziła w zimnej piwnicy, a lato w cieniu czarnego bzu. Siewki zaczęły wschodzić dopiero na początku maja 2010.