Dereń kousa
Cornus kousa Hence, Cornus japonica D. Don non Thunb.


Data modyfikacji: 22 grudnia 2014


 
Derenia tego kupiłem 13 sierpnia 2007 w centrum ogrodniczym Ol-Flora w Wójtowie koło Barczewa. Liście tego derenia były czerwonobrązowe. Prawdopodobnie było to skutkiem trudnych warunków, w których musiał spędzać lato. Liście wyglądają jednak na zdrowe.  Dereń ten bardzo ucierpiał zimą 2010/11. Wymarzł niemal do samej ziemi. Do stycznia było bardzo dużo śniegu, a pod spodem miękka, niezamarznięta ziemia. Później nadeszła długa odwilż, po której śnieg stopniał , a po niej silny mróz. Rozhartowanej roślinie mocno to zaszkodziło.

Dereń kousa posiada owoce przypominające z wyglądu truskawki. Są one jadalne, ale na surowo mało smaczne. Nadają się na kompoty.

Dereń kousa naturalnie występuje w Korei, Chinach i Japonii. Rośnie w formie drzewa lub krzewu i osiąga do 7 m wysokości. Gałęzie cienkie, rozpostarte, liście długości 5-9 cm. W czerwcu zakwitają na nim przepiękne kwiaty. Są drobne, zielonkawo-żółte, zebrane po 20-30 w główkowate kwiatostany, ale otoczone są czterema białymi lub kremowymi podsadkami, o kształcie elipsy, długości 5 cm. We wrześniu pojawiają się bardzo dekoracyjne kuliste owocostany barwy czerwonej, przypominające wyglądem maliny lub truskawki. Liście są ciemnozielone, szerokoeliptyczne, jesienią przebarwiają się na jaskrawoczerwono. Dereń ten najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku, osłoniętym od wiatrów, glebie próchniczej, przepuszczalnej i lekko wilgotnej. Jest wytrzymały na mrozy, ale polecany głównie do zachodniej części kraju. W surowe zimy pąki liściowe i kwiatowe mogą przemarzać nawet do 90%. Dobrze znosi przycinanie i formowanie.

Owoce derenia kousa są rzeczywiście mało smaczne. Miałem okazję spróbować ich smak w arboretum w Kudypach 13 września 2007. Ale za to wyglądają bardzo oryginalnie na krzaku - czerwone, pryszczate owoce na długich szypułkach.








Krzew ten wymarzł do ziemi po głębokiej odwilży i nadejściu silnych mrozów zimą 2010/11.


 
Następny egzemplarz derenia kousa został kupiony 22 lipca 2011 w szkółce na granicy Szczęsnego i Olsztyna. Roślina była wysoka, w formie drzewka, około 180 cm. Bardzo długo już rosła w małej doniczce. Została posadzona w sadzie 23 lipca 2011 w pobliżu starej jabłoni 'Cukrówka Litewska'. Korzenie tego derenia były w marnym stanie, znaczna część zgniła. Było jednak trochę nowych, białych korzeni. Jest szansa, że drzewko przeżyje.