Dąb szypułkowy 'Fastigiata' ('Pyramidalis')
Quercus robur 'Fastigiata' ('Pyramidalis')


Data modyfikacji: 9 maja 2016


 
Opis. Jest to bardzo dekoracyjny dąb o pokroju piramidalnym, osiągający po wielu latach wysokość do 20 m. Jest drzewem samopylnym, kwitnie w kwietniu i maju. Liście jesienią pięknie przebarwiają się na złoto-brązowy kolor, na zimę opadają. Gałęzie gęsto ułożone, wszystkie wznoszą się do góry i tworzą zwartą, wąską koronę, początkowo kolumnową, potem wrzecionową, o średnicy 3–4 m, ale u starych okazów korony się rozluźniają. Roczny przyrost na wysokość - 25 cm, na szerokość - 10 cm. Drzewo uważane za długowieczne. Egzemplarze uzyskane z siewu mają różny pokrój. System korzeniowy jest głęboki, palowy.

Uprawa. Najlepiej rośnie w podłożu umiarkowanie wilgotnym, przepuszczalnym, umiarkowanie próchnicznym o odczynie obojętnym. Jest całkowicie wytrzymały na mróz. Znajduje zastosowanie w dużych ogrodach, parkach, alejach, szpalerach. Odmiana bywa porażana przez mączniaka prawdziwego (Microsphaera alphitoides, Phylalctinia robori).

Dębiany. Sadzonka została zamówiona poprzez aukcje internetowe Allegro (Ryszard Majewski) 18 listopada 2007, a po trzech dniach została już przysłana. Wysokość sadzonki 70 cm, pokryta uschniętymi liściami, trzymającymi się dość mocno gałązek. Kupiłem sadzonkę jako dąb bezszypułkowy 'Pyramidalis'. Sadzonka została wyhodowana z żołędzi z dębu rosnącego koło domu sprzedawcy. Przy tej sadzonce miałem jednak wiele wątpliwości. Dęby bezszypułkowe mają inny kształt liści i dużo dłuższe ogonki liściowe. Do tego nie mogłem doszukać się, aby dąb bezszypułkowy miał odmianę 'Pyramidalis'. Drzewo na stałe miejsce zostało posadzone 5 lipca 2008. Po kilku latach pokrój drzewa smukły, odpowiada odmianie 'Fastigiata'. Porcję żołędzi z takiego dębu dostałem w prezencie 8 października 2009 z Wrocławia. Zebrane zostały w Parku Wschodnim we Wrocławiu.