Dąb szypułkowy 'Concordia'
Quercus robur 'Concordia'


Data modyfikacji: 15 grudnia 2014


 
Pochodzenie. Do handlu roślina została wprowadzona w pierwszej połowie XIX wieku przez zakład ogrodniczy van Geerta w Ghent, Belgia.

Opis. Drzewo o sezonowych liściach, wolnorosnące, małe, o wysokości do 5-10 m. Korona szeroka, kopulasta, u starszych drzew kulista. Liście drobne, skórzaste, klapy zaokrąglone, nieregularne, 3-6 par. Młode liście barwy żółtej, później zielenieją. Żołędzie w półokrągłych miseczkach, na długich szypułkach, zebrane po 2-6 sztuk. Dojrzewają we wrześniu-październiku.

Uprawa. Roślina o dużych wymaganiach glebowych. Najlepiej rośnie na glebach świeżych i głębokich, umiarkowanie wilgotnych, dużej zawartości próchnicy. Na glebach słabych i suchych rośnie wolniej. Stanowisko powinno być półcieniste. W pełnym słońcu liście mogą ulegać przypaleniu. Nadaje się ogrodów przydomowych, parków i zieleni osiedlowej, do kompozycji z roślinami o ciemnych liściach. Jest to jedna z najlepszych żółtolistych odmian. Drzewo odporne na polskie mrozy (do strefy 5A USDA).

Dębiany. Drzewko zostało znalezione 3 września 2013 na aukcjach internetowych Allegro, sprzedawca (kornik11-2009). Roślina została przysłana 10 września 2013. Druga roślina została kupiona od sprzedawcy Allegro myfcia1. Przysłana została 18 czerwca 2014.