Cyprysik Lawsona 'Lycopodioides'
Chamaecyparis lawsoniana 'Lycopodioides'


Data modyfikacji: 13 sierpnia 2012


 
Roślinka została znaleziona 7 sierpnia 2012 w sklepie ogrodniczym przy ul. Podkarpackiej w Krośnie. Wyprodukowana została w Szkółce Drzewek Iglastych i Owocowych Jan Sanocki, Niegłowice 150. Przy roślinie była plakietka, na której było napisane, że jest to Cyprys Likopoides i Chamaecyparis obtusa. Jest to negatywny przykład rzetelności szkółkarskiej. Nie jest to ani cyprys, ani Lycopoides ani obtusa. Zajęło mi to trochę czasu, zanim rozszyfrowałem, co to naprawdę za roślina.

Pochodzenie: Odmiana uzyskana poprzez wysiew w 1890 roku przez Van der Elst'a w szkółce w Tottenhaam, Davemsvaart, Holandia. Pierwsza publikacja na temat odmiany w katalogu szkółki w 1895 roku.



Opis: Gęsto ugałęziony, wolnorosnący krzew o stożkowym pokroju.  Po 10 latach dorasta do 1-1,5 m wysokości. Docelowo osiąga 3-5 m wysokości. Pędy mocne i pofalowane. Gałązki sznurkowate, pogięte i poskręcane. Odmiana przypomina z wyglądu cyprysika tępołuskowego 'Coralliformis'.

Uprawa: Roślina najlepiej rośnie na osłoniętych, słonecznych stanowiskach. Zadowala się przeciętną glebą ogrodową, pH 5-7, średnio wilgotną do wilgotnej. Polecana do uprawy do strefy USDA 6b, czyli nie jest w pełni mrozoodporna i może cierpieć od mrozów w chłodniejszych częściach kraju. Niektóre źródła podają możliwość uprawy w strefach USDA 5-7. Odmiana nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych, ogródkach skalnych, ogrodach japońskich.