Brzoza żółta
Betula alleghaniensis, betula lutea


Data modyfikacji: 12 września 2016


 
Występowanie. Brzoza żółta w naturze występuje w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych i w południowo-wschodniej Kanadzie, gdzie jest najważniejszym drzewem liściastym. W uprawie brzoza żółta jest drzewem rzadko u nas spotykanym.

Opis. Dorasta do wysokości 20 metrów. Kora podobna do czereśniowej czy czeremchowej lecz o żółtawym odcieniu, łuszcząca się i zwijająca. Młode pędy często owłosione i oliwkowozielone. Liście zielone, matowe, duże do 12 cm długości, wydłużone i ostro piłkowane. Od spodu pokryte długimi włoskami. Owocostany pojedyncze, długości do 3 cm, grube i jajowate. Długo po dojrzeniu pozostają na drzewie.

Uprawa. Brzoza żółta jest odporna na mrozy. Wymaga gleb żyznych i wilgotnych. Drzewo bardzo dekoracyjne, spotykane jednak głównie w kolekcjach dendrologicznych.

Dębiany. Sadzonka zamówiona poprzez aukcje internetowe Allegro (rosliny_ozdobne) 1 października 2007. Przesyłka z roślinami dotarła 5 października. Sadzonka była ładna, zdrowa. Na stałe miejsce została wysadzona 24 lipca 2008. Rośnie niedaleko schodów do nowszej części dworu, od strony mniejszego stawu. Porcję nasion dostałem 9 stycznia 2013 z Ogrodu Botanicznego UJ.