Brzoza Ermana
Betula ermanii Cham.


Data modyfikacji: 20 września 2016

Występowanie. W stanie dzikim brzoza Ermana spotykana jest w północno-wschodniej Azji (Kamczatka, Sachalin, Wyspy Kurylskie, Wyspy Komandorskie, Hokkaido). Rośnie w lasach górskich. Tworzy drzewostany jednogatunkowe lub mieszane ze świerkiem ajańskim i drzewami liściastymi. Do uprawy jako drzewo ozdobne wprowadzona w 1880 roku w Rosji. W Polsce od końca XIX w.

Opis. Jest to szybko rosnące drzewo, osiągające 20 m wysokości, o gęstej i szerokiej koronie. Liście rozwijają się wcześnie na wiosnę. Kora barwy kredowobiałej, żółtawobrązowej lub różowawej. Złuszcza się okrężnie dużymi zwisającymi płatami. Gałązki zazwyczaj gruczołkowate. Liście długości 4-14 cm i szerokości 3-10 cm, podwójnie, nierównomiernie ostro ząbkowane. Nerwów bocznych 6-9 par. Ogonki liściowe i kąty nerwów na spodniej stronie liścia owłosione. Drewno używane jest do produkcji mebli, w rzeźbiarstwie, do produkcji papieru i na opał.

Uprawa. Drzewo odporne na mrozy i może być uprawiane w całej Polsce. Wymaga gleb żyznych i stosunkowo wilgotnych, źle toleruje gleby piaszczyste i torfowe.

Rozmnażanie. Nasiona należy siać na powierzchni podłoża w marcu-kwietniu, wymagają światła do kiełkowania. Wskazana jest 60-dniowa stratyfikacja. Zasiewy należy zabezpieczyć przed przesychaniem i słońcem. Podłoże, w którym rosną siewki powinno być stale lekko wilgotne. Roczne siewki należy przesadzać.

Dębiany. Porcję nasion 10 g zamówiłem w firmie Florpak 23 listopada 2008. Nasiona zostały przysłane 25 marca 2009. Druga porcja nasion 10 g została zamówiona 10 listopada 2009, a przysłana została 16 lutego 2010. Nasiona pochodziły z Chin. Kolejną porcję nasion dostałem 9 stycznia 2013 z Ogrodu Botanicznego UJ.Nasiona zostały wysiane do doniczki 17 lutego 2013 i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Na wiosnę doniczka została wystawiona na zewnątrz, a na początku maja pojawiły się siewki. Pierwsza brzoza do gruntu została posadzona 2 czerwca 2012, a następna 22 lipca 2012 naprzeciw budynku gospodarczego przyegającego do domu nr 2. Brzozy te zostały przesadzone 4 i 11 maja 2013 nieco bliżej drogi. Siewki uzyskałem też z własnych nasion, zebranych z tych brzóz. Nasiona zostały wysiane do doniczki 8 lutego 2015 i wstawione do zimnej piwnicy do stratyfikacji. Na początku maja doniczka została wystawiona na zewnątrz i wkrótce pojawły się siewki.


Pięć kolejnych zdjęć zostało zrobionych 28 sierpnia 2016 w ogrodzie botanicznym w Glasgow.