Brzoza chichibueńska 
Betula chichibuensis Hara


Data modyfikacji: 6 września 2016


 
Występowanie. Gatunek pochodzi z Japonii. Brzozę tę można zobaczyć w arboretum w Wojsławicach lub u naszych południowych sąsiadów w arboretum Novy Dvur koło Opawy, niedaleko polskiej granicy.

Opis. Rośnie w formie drzewa lub krzewu. Kora jasnobrązowa, błyszcząca. Pędy ogruczolone, młode gęsto owłosione. Liście sezonowe, długości 3-6 cm, kształtu jajowatego do podłużnie jajowatego, podwójnie ząbkowane, nerwy od spodu biało omszone. Jesienią przebarwiają się na jasnożółty kolor. Kotki cylindryczne, wyprostowane, długości 15-25 mm, średnicy 7-10 mm.

Uprawa. Roślina jeszcze niedostatecznie sprawdzona w polskich warunkach zimowych. Na podstawie swoich obserwacji mogę stwierdzić, że mazurski klimat odpowiada tej brzozie..

Dębiany. Trzy tegoroczne siewki dostałem 28 października 2009 z Sopotu. Nasiona były zebrane w Westonbirt w Anglii 23 września 2006 roku, a wysiane zostały w następnym roku. Dwie siewki przetrwały ostrą zimę. Jedną posadziłem 7 sierpnia 2010 między stawem a domem, koło żylistków, a drugą w ogródku, koło rowka z wodą. Swoje brzozy przetrzymałem pierwszą zimę w nieogrzewanym pomieszczeniu, gdzie temperatura spadła do kilku stopni poniżej zera. Roślinki przetrzymały zimę w dobrej formie i na przełomie kwietnia i maja wypuściły listki. Pokilku latach obserwacji roślin rosnących w gruncie nie zauważyłem jakichkolwiek uszkodzeń mrozowych na tym gatunku. Jedna z roślin, rosnąca w pobliżu werandy, w 2016 roku miała powyżej 2 m wysokości, a druga, rosnąca naprzeciw budynku nr 2, była nieco niższa.